Dziecko
Popularność
Od najnowszych
Od najtańszych
Od najdroższych
GOMEZ
GOMEZ
Plecak to akcesorium, które posiadają już nawet przedszkolaki. Nic w tym dziwnego, gdyż plecaki dziecięce są idealne do przechowywania drobiazgów, ubrań na zmianę, prowiantu na wycieczkę oraz przede wszystkim podręczników i przyborów szkolnych. Dobry plecak powinien łączyć wygodę, funkcjonalność z walorami estetycznymi, gdyż bardzo ważne, by podobał się dziecku. Na co więc zwrócić uwagę przy wyborze plecaka dla naszej pociechy?
Zakup plecaka dla dziecka to wbrew pozorom spore wyzwanie dla rodziców. Jest to zdecydowanie jeden z podstawowych elementów szkolnej wyprawki. W przeciwieństwie do innych niezbędnych akcesoriów dla ucznia, takich jak piórnik, przybory szkolne czy zeszyty jego wybór wymaga od nas znacznie większej uwagi, gdyż plecak szkolny ma wpływ na zdrowie naszego dziecka.
Kupując plecak dziecięcy musimy więc zwrócić uwagę na wiele różnych elementów, które zapewnią naszej pociesze wygodę i nie będą obciążać jego układu kostnego. Nieprawidłowo dobrany plecak może wywołać u dziecka ból pleców, zmniejszenie pojemności płuc, sprzyjać kształtowaniu nieprawidłowej postawy ciała i prowadzić do skrzywienia kręgosłupa. Jakimi kryteriami kierować się więc przy doborze dobrego plecaka dla dziecka? Podpowiadamy!
Podstawowym kryterium przy zakupie plecaka do szkoły jest jego waga. Zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego ciężar plecaka lub tornistra po spakowaniu książek i akcesoriów szkolnych powinien wynosić maksymalnie 10-15% masy ciała dziecka, w zależności od jego wieku.
Zakłada się, że w przypadku uczniów klas wczesnoszkolnych waga plecaka powinna wynosić 10% masy ciała, a starszych dzieci 15%. Jeśli ciężar tornistra lub plecaka przekracza 20% wagi dziecka może dojść do poważnego uszkodzenia struktur więzadłowych kręgosłupa, co prowadzi do wad postawy i dolegliwości bólowych.
Podczas zakupu takiego akcesorium, jak plecak szkolny, warto zwrócić uwagę na jeszcze kilka aspektów. Dzięki temu Twoja pociecha będzie mogła się cieszyć wygodą i swobodą ruchów!
Bardzo ważny jest też odpowiedni rozmiar plecaka do szkoły. Jego górna krawędź nie może sięgać powyżej szyi i ramion, a dolna kończyć się poniżej linii pleców.
Kupując plecak szkolny dla dziecka powinniśmy koniecznie zwrócić uwagę na szelki. Nie powinny być one zbyt wąskie, gdyż wtedy będa nadmiernie uciskać i wpijać się w ramiona naszej pociechy, ani zbyt szerokie, bo wtedy plecak może być niewygodny.
Bardzo ważną cechą szkolnego plecaka jest wzmacniane dno. Dzięki wzmocnieniu plecak obciążony książkami, zeszytami i przyborami szkolnymi nie odkształci się zbyt szybko i może posłużyć dziecku znacznie dłużej niż tylko w trakcie jednego roku szkolnego.
W przypadku młodszych dzieci warto również zwrócić uwagę na wnętrze plecaka szkolnego. Bardzo przydatne dla maluchów są przegródki - osobne na książki, zeszyty, przybory szkolne i drugie śniadanie. Ponadto ciężar w takim plecaku rozkłada się bardziej równomiernie i tym samym mniej obciąża plecy i kręgosłup malucha.
Ostatnim, jednak nie mniej ważnym, kryterium doboru plecaka, jest materiał, z którego został wykonany. Plecak do szkoły wodoodporny zapobiega zmoczeniu jego zawartości w deszczowe, jesienne dni. Od strony pleców i przy wewnętrznej stronie bardzo istotna jest przewiewność materiału, co zapobiega poceniu w cieplejszym okresie roku. Warto wybierać plecaki szkolne z tkanin odpornych na zabrudzenia i jednocześnie takich, które możemy wyprać w pralce.
Sprawdź oferty marek Reebok, Adidas, Boss, Fila, Puma, Calvin Klein czy Tommy Hilfiger Kids
Kupując plecak dla dziecka, nie możemy również zapominać o kwestiach estetycznych. Nasza pociecha powinna być zadowolona z wyglądu swojego plecaka. Warto więc przy wyborze wzoru skonsultować się z dzieckiem. Maluchy preferują zwykle plecaki z wzorami z ulubionych bajek i zwierzątkami, starsze dzieci i młodzież preferują modele w jednolitych kolorach. Na nuumi.pl znajdziemy markowe plecaki dziecięce, które spełnią wymagania nawet najbardziej wymagających uczniów. Zapraszamy do zapoznania się z artykułem: Trendy na nowy rok szkolny